Forum Forum Dogs Strona Główna

Forum Dogs
Forum o Zwierzakach !!! Druga wersja FORUM DOGS!
 

Bearded collie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Dogs Strona Główna -> I FCI
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mufinka
Forum Dogs
Forum Dogs



Dołączył: 07 Lip 2006
Posty: 594
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tychy

PostWysłany: Pon 15:38, 17 Lip 2006    Temat postu: Bearded collie

Wzorzec FCI nr. 271b z 7 września 1986 roku

Rasa brytyjska

CHARAKTERYSTYKA: Bearded Collie powinien być czujny, żywy, pewny siebie, aktywny. Ma temperament psa pracującego, jest inteligentny, pojętny, bez najmniejszych oznak nerwowości ani agresywności.

WYGLĄD OGÓLNY: Pies aktywny, bez zbędnego ciężaru, o długości tułowia większej niż wysokość w kłębie ( proporcje w przybliżeniu 5:4), długość mierzona jest od rękojeści mostka do guza kulszowego. Suki mogą być nieco dłuższe. Bearded Collie, aczkolwiek solidnie zbudowany, powinien mieć 'pod sobą' dużo przestrzeni, i nie powinien sprawiać wrażania ciężkiego. Czujne, zaciekawione spojrzenie jest cechą charakterystyczną rasy.

GŁOWA I CZASZKA: Głowa powinna być proporcjonalna do wzrostu psa. Czaszka szeroka, płaska, kwadratowa, odległość od stopu guza potylicznego jest równa szerokości pomiędzy uszami. Kufa mocna, tej samej długości co czaszka, ogólne wrażenie jakie sprawia głowa polega na mocnej kufie i pojemnej puszce mózgowej. Przełom czołowo-nosowy umiarkowany. Czubek nosa jest duży i kwadratowy, na ogół czarny, ale zgodny z maścią u psów błękitnych i brązowych. Czubek nosa i wargi powinny być jednolitego koloru bez mniejszych lub większych plam. Pigmentacja warg i brzegów powiek powinna odpowiadać kolorowi wierzchołka nosa.

OCZY:Koloru zgodnego z maścią, duże i szeroko rozstawione, o wyrazie łagodnym i czułym, nigdy nie wyłupiaste. Brwi tworzą grzywkę ku górze i ku przodowi, ale nie są tak długie, aby zakrywały oczy.

USZY: Średniej wielkości, obwisłe. Kiedy pies ma napiętą uwagę, uszy powinny unosić się u nasady do poziomu wierzchołka głowu, (ale nie wyżej!) co powiększa szerokość czaszki.

ZĘBY: Duże i białe. Siekacze żuchwy są w ścisłym kontakcie z wewnętrzną powierzchnią siekaczy szczeki. Dopuszczalny jest także zgryz cęgowy.

SZYJA: Umiarkowanej długości, muskularna i lekko wysklepiona.

KOŃCZYNY PRZEDNIE: proste i pionowe. Łopatki ukośne. Prosta poprowadzona przez środek łopatki powinna tworzyć kąt 90° z kością ramienną. Łopatki powinny być w kłębie oddzielone od siebie tylko kręgami, ale począwszy od kłębu powinny być na tyle odchylone na zewnątrz, aby pozwolić na odpowiednie wysklepienie żeber. Kończyny przednie o mocnej kości pokryte są kosmatym włosem. Śródręcza giętkie, ale nie słabe.

TUŁÓW: Jego długość powinna wynikać z długości klatki piersiowej, a nie lędźwi. Grzbiet prosty, żebra dobrze wysklepione, ale nie beczkowate. Lędźwie powinny być mocne, klatka piersiowa głęboka (sięgać minimum do łokcia) i pojemna.

KOŃCZYNY TYLNE: Dobrze umięśnione, mocne podudzie, kolana dobrze ukątowane, stawy skokowe nisko osadzone. Śródstopie powinno tworzyć z podłożem kąt prosty – w normalnej pozycji stojącej powinno znajdować się tuż za linią pionową przebiegającą przez guz kulszowy.

ŁAPY: Owalne, o mocnych opuszkach. Palce wysklepione i zwarte, dobrze owłosione także w przestrzeniach między opuszkami.

CHODY: Ruch powinien być sprężysty, regularny, o dużym zasięgu. Pies kryje dużą przestrzeń robiac wrażenie minimalnego wysiłku.

OGON: Nisko osadzony, ani rachityczny, ani skręcony, wystarczająco długi, aby ostatni krąg sięgał co najmniej guza piętowego. Noszony jest nisko, na końcu zakręcony ku górze – kiedy pies stoi lub idzie, wyciągnięty w szybszych chodach. Nigdy nie jest zawiniety nad grzebiet, zawsze pokryty obfitym włosem.

SZATA: Włos jest dwojakiego rodzaju. Podszerstek miękki i zwarty, podobny do futra. Włos okrywowy jest prosty, twardy, mocny i kosmaty. Nie jest ani wełnisty, ani skręcony, chociaż dopuszczana jest lekka falistość.
Włos powinien mieć dostateczną długość i grubość, by zapewnić psu dobrą ochronę i uwydatnić jego kształty, nie szkodząc jego naturalnej linii. Włos nie powinien być poddawany żadnej toalecie. Grzbiet nosa powinien być pokryty rzadkim włosem, nieco dłuższym niż boki, tak aby dokładnie przykrywał wargi.
Począwszy od policzków, warg górnych i dolnej okolicy bródki długość włosa powiększa się w stronę przedpiersia – tworząc typową brodę.

MAŚĆ: Łupkowo-szara, płowa wpadająca w czerwoną, czarna, błękitna, wszystkie odcienie szarej, brązowa i piaskowa z białymi plamami lub bez nich. Jeśli występują białe znaczenia, powinny się one pojawiać na grzbiecie nosa, na głowie w postaci strzałki, na końcu ogona, na przedpiersiu, na kończynach przednich i tylnych. W przypadku białej "obroży" jasne włosy nie powinny sięgać poza łopatki, w przypadku kończyn – powyżej stawów skokowych.
Lekkie ślady podpalania dopuszczalne są na brwiach, policzkach, wewnątrz ucha, pod ogonem i na kończynach, w miejscach łączenia barwy podstawowej z bielą.

WIELKOŚĆ I WAGA: Idealna : psy 53,5 do 56 cm (21-22 cale) , 23-27 kg , suki 51,0 do 53,5 cm (20-21 cali) , 20-23 kg.
Proporcja i jakość wyglądu powinny być brane pod uwagę przed wzrostem, ale należy obniżać ocenę psom zbyt dalekim od idealnego wzrostu.

WADY: Wszelkie odchylenia w stosunku do powyższego wzorca powinny być uważane za wady i oceniane zależnie od stopnia występowania.

UWAGA: Psy muszą mieć normalnie wykształcone oba jądra, całkowicie opuszczone do moszny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez mufinka dnia Wto 16:43, 18 Lip 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
AsiaGolden
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 2559
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:48, 17 Lip 2006    Temat postu:

ooo Confused to już widze skąd wzięłaś Confused

więc jeszcze essay z tejże stronki Sad


Bardzo uczuciowy pasterz
Bearded Colie
Małgorzata Figas (hod. Smartness)
Jakkolwiek powstanie rasy datuje się - zgodnie z tą historią - na początek XVI wieku, to dopiero w 1850 roku można znaleźć pierwszą wzmiankę o Bearded Collie. Miało to miejsce w książce Alfreda Ollivanta "Owd Bob" - "...żaden człowiek nie jest w stanie zapomnieć szarego psa z Kenmuir obdarzonego siłą wyrazu Madonny Rafaela (...) Bezcenne jest uczucie, jakim jest w stanie obdarzyć ten pies, przypominający dostojnego rycerza w szarym habicie...".
W 1891 roku w książce "The Dogs of Scotland" po raz pierwszy wymieniono nazwę Bearded Collie.
Dzięki staraniom ówczesnego przewodniczącego Szkockiego Kennel Clubu, H. Panmuire Gordon wprowadzono po raz pierwszy na wystawie w Edynburgu klasy dla Bearded Collie. Był to rok 1897 i wystawiono 10 sztuk.
Pierwszy klub tej rasy powstał z inicjatywy J. Russela Greiga w 1912 roku, ale pierwsza wojna światowa zniweczyła wszystkie starania.
Ponownie w 1929 roku pani Cameron Miller z Pertshire zajęła się tą rasą. Dochowała się ich całkiem wielu, ale jej niechęć do oddawania komukolwiek szczeniąt, okazała się tragiczna w skutkach. Po jej śmierci, hodowla zupełnie zniknęła.

Przywróceniem Bearded Collie dla kynologii zajęła się, choć równie przypadkowo, co skutecznie pani G. O. Willison. W 1944 roku przybyła do niej suczka Jenny, czekoladowa, i swoją osobowością zniewoliła właścicielkę, a ta, ujęta jej urokiem postanowiła znaleźć jej partnera. Tak się zaczyna historia obecnych Bearded Collie. Para Jenny i Bailie of Bothkennar stała się początkiem wszystkiego co potem nastąpiło.
Ponownie Klub Bearded Collie powstał w 1955 roku, ale dopiero od 1959 roku przyznano prawo do otrzymywania certyfikatów na Championa w tej rasie.

Beardie Collie - jaki jest?

Bearded Collie - długowłosy pies pasterski. Czy jak wszystkie owczarki wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją? Bystry, inteligentny, łagodny w usposobieniu zyskał sobie w wielu krajach ogromną rzeszę zwolenników. Obecnie chętnie trzymany w domach jako pies do towarzystwa.
Jego natura, niespotykana wręcz umiejętność dostosowywania się do temperamentu rodziny, sprawia, że nadaje się dla ludzi bardzo żywych, dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi. Beardie wtapia się w rodzinę, z którą żyje, dostosowuje swoje potrzeby do jej rytmu, stając się jej członkiem.
Beardie jest psem żywym, chętnym do ćwiczeń i zabaw, nie sprawiającym szczególnych problemów wychowawczych. Szybko i chętnie się uczy, a jego wrodzona naturalna spostrzegawczość pozwala mu, żyjąc razem z rodziną, samemu się uczyć właściwych zachowań. Bardzo szybko przyzwyczaja się do ograniczeń, ale również, uczy się tego na ile może sobie w rodzinie pozwolić. Chętnie wykorzystuje swoją inteligencję dla swoich przyjemności.
Jako pies pasterski, z natury pracujący, lubi ruch. Na spacerach nie sprawia kłopotów. Ze względu na swoje przywiązanie do właściciela i rodziny trzyma się blisko i nie przejawia skłonności do ucieczek.
Bearded Collie nie jest psem cichym, w swojej przeszłości posługiwał się swoim donośnym głosem przy pasieniu stad owiec. Obecnie równie chętnie posługuje się nim, ale nie można powiedzieć, aby był to pies hałaśliwy i szczekał bez celu. Głosem informuje o nadejściu domowników czy gości, głosem też lubi wyrażać swoje emocje, a czasem lubi "podyskutować" - jednak nie jest psem kłopotliwym w tym względzie.
Nigdy nie bywa agresywny. Jego natura jest delikatna, a czułe spojrzenie nie jest tylko złudzeniem a faktem. Ma naturę bardzo uczuciową, ciepłą i miłą. Wzrokiem kruszy najzatwardzialsze serca, potrafi rozbawić do łez, i potrafi pocieszyć. Ta jego natura, aż tak delikatna, dla jednych będzie czymś, bez czego żyć już nie będą potrafili, dla innych utrapieniem. Można bowiem przez brak kontaktu, brak miłości, zainteresowania, akceptacji bardzo skrzywić jego psychikę. Sprawić, że będzie histerykiem lub hipochondrykiem, trudnym do prowadzenia.

Beardeta nie da się oszukać - trzeba go kochać prawdziwie, do końca, akceptując go takim, jaki jest. On nie potrafi żyć bez naszej pełnej akceptacji i miłości. A ponieważ "siódmy zmysł" ma rozwinięty szczególnie dobrze, należy być szczególnie ostrożnym w wyborze nowego domu dla beardie.

Bearded Collie jest rasą zdrową i raczej długowieczną. Nie posiadają żadnych charakterystycznych skłonności do chorób. Owszem, zdarzają się beardie z kłopotami zdrowotnymi, ale obejmuje to bardzo niewielki procent osobników tej rasy. Wszelkie badania i przedsięwzięcia pośród ludzi je kochających i hodowców są skierowane raczej na zapobieganie niż ratowanie rasy. Bardzo często dożywają sędziwego wieku 15 - 18 lat, niemal do końca w dobrej kondycji.

Jego wygląd przyciąga często wzrok ludzki. Ładny, zadbany Beardie jest ozdobą domu i ogrodu. Jest bardzo eleganckim kompanem. Jego długa szata, właściwie pielęgnowana jest bardzo efektowna. Włosy zasłaniające oczy, wąsy i broda mocno obrośnięte nadały mu nazwę "Bearded Collie" co znaczy ni mniej ni więcej "brodaty owczarek".

Pomimo jednak mocno zarośniętego pyska, jego mimika twarzy jest bardzo bogata. Nie sposób nie odgadnąć co myśli i czego chce. Potrafi się śmiać, być czułym jak nikt inny i potrafi się smucić. Wszystko to wymalowane jest na kudłatej miłej mordce.
Bearded Collie występuje w czterech podstawowych kolorach: czarny, brązowy, niebieski oraz piaskowy. Jako szczenięta rodzą się w wymienionych czystych barwach. Później, w miarę dorastania, kolor się rozjaśnia (czasem nawet do niemal białego), aby w wieku ok.2-3 lat uzyskać właściwy odcień barwy właściwej. Wydawać by się mogło, że długie futerko sprawia wiele kłopotów i że jest z nim wiele pracy. Prawda jest bardziej optymistyczna. Jego futro, wymaga czesania, wymaga kąpieli, ale nie zajmuje to więcej niż 2 - 3 godzin/2 tygodnie. W zależności od tego, ile jesteśmy w stanie poświęcić mu czasu. Czesanie może stać się regularnym zabiegiem 2-3 razy w tygodniu po kilkanaście minut lub więcej, ale za to rzadziej.
Gatunek futra beardie bardzo przypomina ludzki włos. Czesze się stosunkowo łatwo i przy właściwym utrzymaniu, nie sprawia wielkiego kłopotu. Kołtuni się w zasadzie tylko podszerstek, który w miarę regularnie wyczesywany nie jest problemem.

Rozwój Beardeta jest bardzo odmienny niż innych ras. W znakomitej większości, szczenię danej rasy jest jakby kopią dorosłego, a im staje się starszy, tym bardziej się do dorosłego osobnika upodabnia. Beardie ma swój rozwój zupełnie inny. Swój właściwy wygląd i proporcje uzyskuje dopiero w wieku ok 2-3 lat. Długość tego okresu jest indywidualną cechą każdej linii. Tak więc jeśli wybieramy szczenię w wieku 6-12 tygodni, widzimy je ostatni raz we właściwych dlań proporcjach i jakości. Później może zdarzać się wszystko, aż do wieku ok 2,5 roku, kiedy nasz beardie dorośnie i odzyska utracone proporcje i pokryje się właściwym włosem. Jest to okres, kiedy zmiany wyglądu są tak szybkie i częste, że rzadko znajomi poznają go jako tego, którego pamiętają. Czasem w wyglądzie tak zaskakuje, że nie są rzadkością pytania "Czy to napewno jest Bearded Collie?".

Ktoś kiedyś pięknie napisał o Beardie: "są one jak dobre wino, im starsze, tym piękniejsze". Ktoś inny ujął jego charakter w kilku cudownych słowach "beardie są po to by kochać, a kochają nie zadając pytań..". Jakiż więc może być piękniejszy opis tej rasy?


więc nie wiem co pisać o tych wszystkich rasach Confused
nie chce być nie miła ale na jednym zdjęciu wyglądał okropnie Smile na pozostałych ładnie Very Happy
ale tamten taki --- ... --- ... --- ...


kilka zdjęć Very Happy






ten mi się np. nie podoba Sad ale inne są fafuśne Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Psiunka
Forum Dogs
Forum Dogs



Dołączył: 07 Lip 2006
Posty: 121
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:55, 17 Lip 2006    Temat postu:

no mi ten ostatni też się nie podoba taki przylizany:p

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dogii
Forum Dogs
Forum Dogs



Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:24, 21 Lip 2006    Temat postu:

słodziutkie Confused

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
AsiaGolden
Administrator
Administrator



Dołączył: 16 Cze 2006
Posty: 2559
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:43, 22 Lip 2006    Temat postu:

mi się bobtaile bardziej podobaną Very Happy

ale te też są niezłe Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Dogs Strona Główna -> I FCI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin