Forum Forum Dogs Strona Główna

Forum Dogs
Forum o Zwierzakach !!! Druga wersja FORUM DOGS!
 

Owczarek Szkocki dł.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Dogs Strona Główna -> I FCI
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
misia08
Moderator
Moderator



Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 785
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:03, 24 Paź 2006    Temat postu: Owczarek Szkocki dł.

Wygląd ogólny i charakterystyka:
Collie może podołać zadaniom psa owczarskiego dzięki mocnej budowie, która nie powinna być ani ciężka, ani niezgrabna. Duże znaczenie ma jego wygląd, który zawdzięcza doskonale zrównoważonej harmonii kształtów mózgowioczaszki i pyska, wielkości, formie, barwie i osadzeniu oczu oraz właściwemu osadzeniu i trzymaniu uszu. Każda część jego ciała jest proporcjonalna w stosunku do całości.

Piętno płci:
Powinno być wyraźne. Męskość psa i żeńska płeć suki powinny być rozpoznawalne.

Wzrost i ciężar:
Wysokość w kłębie psa 56-61 cm, suki 51-56 cm; ciężar psa 20,5 - 29,5 kg, suki 18 - 25 kg.

Format prostokątny:
Długość tułowia psa tylko nieznacznie jest większa niż jego wysokość w kłębie.

Głowa:
Jej kształt ma duże znaczenie, a wielkość powinna być proporcjonalna w stosunku do wielkości psa. Mózgowioczaszka płasko sklepiona, głowa zaś oglądana od przodu lub z boku ma kształt klina o gładkich zarysach, wyraźnie ściętego. Poczynając od uszu stopniowo zwęża się aż do wierzchołka nosa, przy czym kości policzkowe nie są wystające, a policzki i boki pyska są gładkie. Przełom czołowo-nosowy ma postać nieznacznego, lecz dostrzegalnego wklęśnięcia, którego punkt środkowy znajduje się na wysokości kącików wewnętrznych oczu, dzieląc długość głowy na dwie równe części. Linie wierzchołka mózgowioczaszki i oddzielonego od niej wklęśnięciem grzbietu nosa przy oglądaniu z profilu są równoległe, a długość pyska i mózgowioczaszki są jednakowe. Pysk nie jest spiczasty, lecz łagodnie ścięty na końcu z wierzchołkiem nosa czarnego koloru przy każdym umaszczeniu oraz z żuchwą mocną o wyraźnym obrysie. Głębokość pyska mierzona od łuków nadoczodołowych do spadu żuchwy nie powinna być przesadna.

Uzębienie:
Zęby powinny być duże; zgryz nożycowy. Nieznaczny odstęp między górnymi a. dolnymi siekaczami nie stanowi wady.

Oczy:
Oczy mają szczególny wyraz świadczący o łagodnym usposobieniu psa. Są średniej wielkości, o kształcie migdału, osadzone nieco skośnie, barwy ciemnopiwnej, z wyjątkiem psów o umaszczeniu marmurkowym, których często oczy, lub tylko jedno z nich, mają całą tęczówkę, albo jej część, koloru jasnobłękitnego. Spojrzenie wyraża pojętność, a jest żywe i czujne, gdy pies skupia na czymś uwagę.

Uszy:
Powinny być małe, umieszczone na wierzchu czaszki nie za blisko siebie, ani też za bardzo z boku głowy. W stanie spokojnym pies trzyma je zazwyczaj stulone do tyłu, w stanie zaś czujności, nasłuchując, zwraca uszy do przodu, w pozycji półstojącej, tj. wyprostowane do góry w 2/3 długości, a w 1/3 załamane do przodu, z końcami trzymanymi poziomo.

Szyja:
Powinna być muskularna, mocna, dostatecznie długa i dobrze wygięta.

Tułów:
Grzbiet bardzo mocny i lekko wypukły w okolicy lędźwiowej, klatka piersiowa głęboka, dostatecznie szeroka tuż za łopatkami, żebra dobrze wysklepione.

Ogon:
Długi, sięgający ostanim kręgiem co najmniej do stawu skokowego. W stanie spokojnym pies trzyma go opuszczony w dół z lekkim wygięciem końca do góry; podczas ruchu unosi ogon wyżej, lecz nie ponad grzbiet.

Kończyny przednie:
Proste i muskularne o kośćcu średniej grubości. Łopatki skośne, dobrze ukątowane, łokcie przylegające - ani odstające, ani wciśnięte. Palce wypukłe, ściśle zwarte w łapę kształtu owalnego, opuszki mocne.

Kończyny tylne:
Powinny mieć uda dobrze umięśnione oraz suche, żylaste podudzia, dobrze wygięte w stawie kolanowym i mocne, nisko opuszczone stawy skokowe. Palce jak u nóg przednich, tylko nieco mniej wypukłe.

Chody:
Chody są charakterystyczną cechą tej rasy. Collie wykonujący ruch prawidłowo, choć nie ma łokci odstających, stawia nogi przednie stosunkowo blisko jedna drugiej. Nie powinien jednak w ruchu ich plątać, krzyżować, ani też nimi powłóczyć. Nogi tylne powinny być ustawione równolegle. W szybkim kłusie mogą poruszać się w jednej linii. Ruchy psa są lekkie, o wystarczająco długim kroku, wykonywane z widoczną łatwością.

Owłosienie:
Nadaje psu kontury i składa się z włosów okrywowych prostych i w dotyku twardych oraz podszycia z delikatnego puchu, bardzo gęstego, szczelnie okrywającego skórę. Grzywa i kryza na szyi powinny być nadzwyczaj obfite. Sierść na pysku i końcach uszu krótka, gładka, na dolnych częściach uszu dłuższa. Nogi przednie ozdobione frędzlami, na kończynach tylnych również frędzle bardzo obfite powyżej stawu skokowego, lecz poniżej - sierść krótka, gładka. Owłosienie ogona również bardzo obfite.

Umaszczenie:
Trojakiego rodzaju: śniade z białym znakowaniem, trójbarwne i marmurkowe.

Maść śniada: wszelkie odcienie od jasnozłocistego do ciemno mahoniowej, we go lub śniada przyciemniona. Kolor słomkowy
lub kremowy jest niedopuszczalny.

Maść trójbarwna (tricolor): podstawowy kolor czarny z podpalaniem o jaskrawym odcieniu na kończynach i głowie.
Odcień rudawy barwy włosów okrywowych nie jest dopuszczalny.

Maść marmurkowa (blue-merle): o przewadze koloru niebieskopopielatego nakrapianego i marmurkowanego czernią.
Pierwszeństwo ma maść z jaskrawym, czerwonorudym podpalaniem, lecz jego brak nie stanowi wady. Nie są dopuszczalne
(duże czarne łaty, kolor łupkowy lub odcień rudawy w owłosieniu okrywowym albo w podszyciu.

Dopuszczalne w Polsce krzyżówki maści u collie:

We wszystkich wyżej wymienionych maściach mogą występować, w mniejszym lub większym stopniu, białe znakowania. Prawidłowe są następujące znakowania: całkowicie lub częściowo biały kołnierz, biała kamizelka, białe znaki na kończynach i palcach oraz biały koniec ogona. Może też być biała strzałka na grzbiecie nosa lub na głowie, albo w obu tych miejscach.

Wady:
Długość głowy nieproporcjonalna w stosunku do tułowia, czaszka z ukośnie ściętą do tyłu kością ciemieniową lub głowa o złych proporcjach stanowią wadę dyskwalifikującą. Pysk słaby i spiczasty, czaszka kopulasta, zbyt wydatna guzowatość potyliczna, wystające kości policzkowe, grzbiet nosa wklęsły lub na końcu zakrzywiony w dół, tyło lub przodozgryz, braki w uzębieniu. Oczy okrągłe albo jasne lub szkliste, czy też o dzikim spojrzeniu, stanowią bardzo poważną wadę. Tułów o płaskich żebrach lub krótki, przysadzisty, strome łopatki i zbyt rozwarty kąt w stanie kolanowym, odstające łokcie, krzywe nogi przednie lub ich iksowata postawa, krowia postawa tylnych nóg lub mało wygięte w stanie skokowym nogi tylne, duże łapy o luźnych palcach, "łapy zajęcze", śródręcza długie i miękkie, ogon krótki, skrzywiony na bok lub noszony ponad grzbietem. sierść miękka, jedwabista lub sfalowana, niedostateczne podszycie, uszy stojące lub nisko osadzone, lękliwość.

Uwaga: zwierzęta płci męskiej powinny mieć w mosznie widoczne całkowicie rozwinięte obydwa jądra.

Zdjęcia:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Dogs Strona Główna -> I FCI Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin